"Seventeen, Haloween, Valenteen"... A Valentina. Tereškovova.

Autor: Lucia Kvapilová | 14.2.2015 o 15:27 | (upravené 14.2.2015 o 15:46) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  871x

Od včera surfujem po nete a striedavo trieskam  do vyhľadávača šifru "Valentin, Valentine".  Ozaj divné meno. Jeho "nositeľa" priam predurčovalo vyviesť niečo nezabudnuteľné. 

 Od priezviska k menu Valentin som sa dopátrala k neziskovým organizáciám, linkám dôvery a citátom o láske.  Skúšam opisne:  "Sviatok lasky, Valentinsky fejton,Fejeton k Valentýnovi, Neznášam Valentína, Haloween, Valentina,..Pre istotu aj na  .cz  Vysledok???  Niekoľko vulgárnych nadávok na skorumpovaný sviatok, ktorý vymysleli kapitalisti, aby z nás vytĺkli prachy. Link na najtrapnejsie valentinske darceky, alebo kde v Prahe oslavit netradicne Valentina. Preskakujem reklamy na spodné prádlo, vikendove pobyty a nejaké prasačiny. Konečne som našla aj zopár vydarených článkov. Jeden o tom, že na Valentína je treba  znova sa zamilovať do vlastnej manželky, manžela.. / na povel to ide najľahšie :) /A  životopis sv. Valentína, avšak v toľkých prevedeniach, že by som sa  dušovala, že ide o minimálne desať  rozdielnych ľudí. Raz sa spomína dokonca aj ako žena.

 Ja osobne som žiadneho Valentína nepoznala. Akurát tak ruskú kozmonautku, ktorá na mňa žmurkla prvýkrát z prírodopisu na ZŠ. Vážna a dôstojná vedľa vysmiateho Gagarina. Musela tušiť, ako to s Jurijom dopadne, preto decentne mlčala. A trpela.

Ako jedno z Husákových detí / oci neber to doslovne, prosím! /, mi tento sviatok dlho absolútne nič  nehovoril. Ešte tak to slavné MDŽ. Vtedy ma na miestom JRD aj so spolužiačkami v bielych pančuchách a pionierskej uniforme capli na stôl a vyškereným súdruhom sme recitovali o tom, ktorá žena je tá naj...a končilo to, že samozrejme mamička, babička, súdružka učiteľka a bla, bla. A všetci chlapi - od traktoristu až po top management - tajomníka a predsedu - z toho mali nehorázny kabaret. My na vyvýšenom pódiu, kebyže poznáme slovo striptérka, cítime sa presne tak. A keďže sme to slovo nepoznali, nakoľko sexuálnu výchovu sme sa učili za pochodu a nič sme pritom nezmeškali,mohli sme nanajvýš očumovať  stav chrupu prítomných.. A snažiť  sa čím najskôr ubzinknúť. Fakt pekný sviatok sprznený súdruhmi. Zase sa im čosi podarilo!

Na karafiáty mám odvtedy somatizačnú alergiu. Podobne to museli prežívať asi viacerí. A keďže február je studený mesiac, ako stvorený na vzájomné rozohrievanie, s radosťou sme si sviatok sv. Valentína skoro po prevrate adoptovali. Ako maturantka som zistila, že sa mi tento sviatok začína páčiť.Možno to súviselo s čokoládovým tancom na miestnej zábave a čokoládou Milka v tvare srdca. Konečne nie karafiát!

Počas výšky mi zas liezol do peňazí a na nervy. Presne vtedy zvyklo finišovať skúškové a ja som vyfintená zvládala  prvé vyznania lásky a ovládala samu seba, aby som nezdúchla učiť sa histolu.Alebo anču. Alebo interne. A ešte štacku z detského. Boli roky, kedy som sa rozchádzala tesne pred Valentínom, alebo sa ocitla vo vzťahu po Valentínovi. Vtedy som zvykla po odkrytí paplóna zbadať cenu útechy - nejaký červený spray, silonky - od rodičov. A posledné roky im to vraciam podobným nečakaným spôsobom. Takže z rodičovskej spálne sa  toho 14.2. rinú najrôznejšie zvuky, ktoré s mileneckými povykmi nemajú absolútne nič spoločné..

Tohoto roku ma tiež chytali triašky, len čo som vo výkladoch zbadala srdcia na všetky spôsoby a skupenstvá veľkosti  XS až  XXXL, Nedávno Haloween,X-mass šialenstvo, teraz Valentín. Ešteže sme národ závistlivý, takže Deň vďakyvzdania sa konať tak skoro nebude. V úsilí nenerváčiť som radšej od výkladov bočila.

Predo mnou  kráčala staršia pani s manželom. Klasicky, jedna ruka - kabelka, druhá v manželovej pazuche. Absolútne ticho našľapovali vedľa seba. Nepotrebovala som veľa: "Jémine, no jak hluchonemí...To by som teda dopadla, uviazať si niekoho na celý život ! Prvé roky ťuťu-muťu a potom "mamka sem-mamka tam! Ani si nespomenie  ako sa volám! Menopauza, andropauza, Cirkus Humberto. A už len ticho. Tichoooooo!."  Pani sa nečakane šmykla. Hluchonemý film skončil. Začala inscenácia.Muž sa k nej okamžite zohol.Pridala som sa . Potom ju, zapýrenú, konečne zdravo vyzerajúcu,muž obchytil okolo drieku a začal si dávať dole čiapku: "Viete, manželka mala ťažkú operáciu, nádor na mozgu. Prežila, ale odvtedy slabo počuje. Som rád, že dnes súhlasila s prechádzkou. Je všetko, čo mám."

Ako to skončilo? V nemenovanej cukrárni hlasnými výbuchmi smiechu.

Odvtedy sa Valentínovi nevysmievam. Ale to neznamená, že som z neho "paf" . Ako nejaká Valentina...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?