Samovrážd na koľajniciach pribúda...Čo sa ale deje potom???...

Autor: Lucia Kvapilová | 12.5.2015 o 6:50 | (upravené 31.5.2016 o 7:15) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  700x

29.4.2016 uplynuli dva roky od tragickej smrti Ivety Bartošovej... Počas uplynulého víkendu podobne tragicky opustili tento svet dvaja muži z okresu Košice. Pribúda samovrážd na koľajniciach??? A čo sa potom vlastne deje???

Nedávno moja veľmi dobrá známa osobne zažila zrážku vlaku s osobou. Ako mi to opisovala s týždňovou latenciou, triasol sa jej hlas a v očiach mala slzy...Nič príjemné.

Podľa jej slov, cestujúci vo vlaku to najprv nespozná. Vyzerá to ako brzdenie, potom ako veľmi prudké brzdenie, všetko v kabíne sa nakláňa...Nechápete...

Keď ale zastavíte na tom najnečakanejšom mieste, za opustenou železničnou stanicou, či  v poli, dochádza vám, že sa niečo deje. Niečo vážne.

Vlak stojí, začujete roztržité hlasy zvonku, pobiehanie, telefonovanie, príjazd sanitiek, hasičov, polície. Chaotické usmerňovanie sprievodcu s prísnym zákazom vstupovať na koľajisko, fotiť, atď..

Zvedavejší cestujúci možno zaregistrujú vedľa koľajníc zabalené telo, pohodenú topánku,  ktorá ako odkaz odletela priamo pred vaše okno..Začínate šípiť. Ozaj, akoby zastal čas. Mieša sa vo vás súcit s myšlienkou, keby...Rezignácia...slzy...

Skutočne smutne pozoruhodné, že  samovrahovia si v poslednej dobe vyberajú ako spôsob odchodu z tohoto sveta práve vlaky...

Nepočula som o prípadoch, okrem jedného slabomyseľného chlapca, že by niekto skákal pod autá. Vlastne, aj v prípade onoho chlapca sa jednalo skôr o teatrálne  výskoky na auto v nízkej rýchlosti.

Defacto, ak je niekto rozhodnutý nežiť, vlak je, žiaľ,zdá sa stopercentný usmrcovač. Kruto účinný.A nasleduje bolestivý, aj keď krátky koniec...

Počas rozhovorov s našimi rušňovodičmi počas preventívnych prehliadok, takmer každý nad 50 rokov už takúto skúsenosť mal. A dlho sa z toho spamätával. 

Následkom čoho ale človek stojaci na koľajniciach, zväčša chrbtom k vlaku so zakrytou hlavou, prípadne ležiaci... umiera?

Vo väčšine prípadov ide o polytraumatické zranenie nezlúčiteľné so životom...

Polytrauma je definovaná ako súčasné poranenie dvoch alebo viacerých orgánových systémov, pričom postihnutie aspoň jedného z nich, alebo ich kombinácia, ohrozuje základné životné funkcie.

Príčinu smrti možno podľa časových sekvencií rozdeliť:

1. Okamžitá smrť - dochádza k nej bezprostredne po úraze následkom poranení, ako napr. ruptúra aorty, srdca alebo dekapitačných poranení či pomliaždenia mozgového kmeňa

2. Včasná smrť - rádovo minúty alebo hodiny po úraze, napr. po poranení dýchacích ciest, pri tenznom pneumotoraxe, tamponáde perikardu, ďalej následkom hemoragického šoku pri krvácaní do dutiny brušnej  pri poranení panvy, či pri edéme mozgu alebo mozgovom krvácaní

3. Neskorá smrť - v rádovo dni až týždne, najčastejšie následkom multiorgánového zlyhávania, septických komplikácií alebo mozgového edému.

V prípade samovrážd na koľajniciach nastáva najčastejšie prvý alebo druhý prípad.... 

Každé úmrtie železnici je bez debát mimoriadne tragické. Pre pozostalých, priateľov, vlakvedúcich, cestujúcich, celkovo osôb účastných tragédie..A veľká senzácia pre média.

Pozrime sa na to aj z uhla železníc:

S každou nehodou súvisia náklady. Podľa odhadov, minimálny finančný obnos, ktorý je potrebný na výjazd záchranného tímu je cca 20 tisíc korún. Je to iba zaplatená práca posádky hasičov, dojazd na miesto. Nie je tam započítané prípadne poškodeniu vlaku, meškanie vlaku, následné kompenzácie.. 

Železničná správa náhradu od pozostalých nevymáha. Niekedy v minulosti áno,  bola zahrnutá v  dedičskom konaní. Neskôr od toho upustili. 

Pritom však ich škody nie sú zanedbateľné.

Po nehode sa najmenej na dve hodiny zastaví doprava, vlaky stoja. Buď je nutné vypravovať náhradné súpravy, alebo jazdia odklonom na trochu dlhších trasách.

Rušňovodiči, ktorým pod stroj skočí samovrah  potom tri dni nejazdia...a majú nárok na psychologické poradenstvo...

Týmto blogom, možno strohejšie konštatujúcim a rozoberajúcim vonkajšie dôsledky samovraždy na koľajniciach, nebagatelizujem osudové chvíle človeka, ktorý rezignoval na život...

Dostali sme slobodnú vôľu a voľbu naložiť so svojim životom. Pre niekoho je to dar...pre iného tiaž...

Pre pochybujúcich nech je tento blog výstrahou...

A pre kompetentných výzvou k účinnejším "antireklamám" týchto mimoriadne tragických, traumatických, osudových momentov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?