Mladý zvolenský lekár získal ocenenie. Popísal výnimočný prípad ženy...

Autor: Lucia Kvapilová | 11.11.2015 o 22:33 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  500x

Zdroj : http://zvolen.dnes24.sk/lekar-zvolenskej-nemocnice-vzbudil-medzi-odbornikmi-pozornost-popisal-vynimicny-pripad-pacientky-221299    

 

MUDr. Ján Necpál, neurológ Nemocnice Zvolen,v týchto dňoch získal Cenu poroty na Českom a Slovenskom neurologickom zjazde v KE za videokazuistiku s názvom „Opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm pri intoxikácii venlafaxínom“.

"Jednalo sa o ženu, ktorá si chcela vziať život. Táto pacientka bola výnimočná, pretože prejavy jej úmyslu boli tak raritné a medicínsky zaujímavé, že nemohli ostať nepublikované,“ vysvetľuje neurológ Ján Necpál.

Tento mladý, akčný, pracovitý lekár pracuje v Nemocnici Zvolen 5 rokov a venuje sa hlavne extrapyramídovým ochoreniam (poruchami pohybu).  

Opsoklonus-myoklonus-ataxia, tzv. syndrom „tančících očí a nohou“ :

"Tento syndrom byl původně popsán u dětí s neuroblastomem, anebo infekcemi CNS.                Pokud je paraneoplastického původu, pak je onkologická prognóza neuroblastomu příznivější než u případů bez paraneoplastického syndromu. Nejčastějším tumorem asociovaným se syndromem opsoklonus-myoklonus-ataxie u dospělých byl malobuněčný karcinom plic a karcinom prsu." / zdroj : Medicinabaze.cz/

A odrazu: Opsoklonus - myoklonus - ataxia syndrom pri intoxikacii antidepresivom....

Venlafaxin ( original: Effectin, originalni vyrobca:  Elly Lilly,  generika : Alventa, Argofan, Velaxin, Velafax,...atd...Vyrobcovia: rozne farmafirmy...)

V casoch, ked som zacina pracovat na psychiatrii na Slovensku a neskor v Cechach , to bol jednoznacne jeden z najucinejsich liekov, na prelomenie inhibovanej, tazkej depresie, refrakternej na liecbu inymi antidepresivami.

Dodnes je uspesne uzivany, no uz v jeho generickej forme. V Cechach som sa stretla aj s originalnym liekom, ale len na plnu uhradu pacienta.  

Ale spat k venlafaxinu : patri do skup. SNRI - selekt. inhib. spat. vychytavania serotoninu aj noradrenalinu. Cize aktivizuje, povzbudzuje a vyrazne zlepsuje naladu u depresivnych pacientov. Nie u pacientov, ktori si myslia, ze su " kvazi depresivni " - potrebuju v dnesnej dobe narocnej na vykon podavat lepsie a lepsie vysledky. Vtedy agituje, neprimerane stimuluje a prejavi sa pestra plejada n.ú... 

Davkovanie v klasickom pripade sa pohybuje  od 37,5 mg,pomerne rychlou titraciou, s dobrou toleranciou. Najvyssie davky sa pohybuju okolo 150 - 225 mg -  to posledne cislo vynimocne. Mozno som mala stastie, ze som pracovala pod dobrym terapeutickym vedenim ( MUDr. Greskova, a doc.MUDr.Zimmulova, obaja sudni znalci v obl. psychiatrie ) a s originalnymi liekmi, a tiez, ze sa tieto lieky uzivali pod dozorom

K jadru veci : okrem nespavosti, hyposalivacii, hyporexii, miestami prechodnej agitacii - co je potlacane BDZ, som nic podobne kuriozne za tie roky prace na psychiatrii, oftalmologii a celkovo medicine na SK a v CR nezazila.

Som rada, ze aj na Slovensku zmietanom roznymi zdravotnickymi kauzami sa najdu mladi zapaleni lekari, ktorych nadsenie pre medicinu nie je prmo umerne vyske ich mesacneho prijmu...:)

Je vynimocne objavovat nove syndromy, niekedy sa im da a niekedy neda zabranit...

Na posudenie nechavam kompetentnych...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?